You are here

Girişimcilik Nedir? Girişimcilik Destekleri Nelerdir?

Girişimcilik, iş fikri nedir? Destekleri nelerdir? Eğitimlere nasıl katılabilirim?

Girişimcilik, iş fikri nedir? Destekleri nelerdir? Eğitimlere nasıl katılabilirim?Girişimcilik nedir?
Girişimcilik en basit ifadesiyle “kendi işini kurmak”tır. Biraz daha teknik olarak ifade edecek olursak; ticaret, sanayi gibi alanlarda sermaye koyarak bir işi yapmaya girişen, kar amacıyla riski üzerine alan kişi olarak tanımlayabiliriz. İngilizcesi entrepreneurship olan girişimcilik, ilk kez ortaçağda kullanılan ‘entreprendere’ kökünden gelen, ‘iş yapan’ anlamına gelmektedir. Ancak bu tanım zaman içinde değişerek, 20. yüzyılda;
- daha çok risk alma,
- yenilikleri yakalama,
- fırsatları değerlendirme
ve tüm bunların hayata geçirilme süreci olarak anlamlandırılmaya başlamıştır.
Diğer taraftan baktığımızda ise; bu tanımdan da anlaşılacağı gibi girişimcilik sadece kişinin kendi işini kurması değil, mevcut işini revize etmesi veya yeni bir sektöre açılması olabilir. Örneğin, yıllardır sektörde olan bir malın üretimine geçilmesi bir girişimcilik örneği değilken, sektördeki bir malı farklılaştırarak sunmak bir girişimcilik olarak değerlendirilebilir. Kısa ifadesiyle iş kurma ve geliştirme bir girişimciliktir.

Türkiye’de girişimcilik üzerine destek veren kurum/kuruluşlar hangileridir?
Türkiye’de girişimcilik üzerine destek, hibe, kredi veren ve Türkiye’de girişimciliği geliştirmeye çalışan bir çok kurum ve kuruluş bulunmaktadır. Bunlar kamu kurumları olmasının yanı sıra, STK’lar da girişimciliği geliştirmek için yoğun çaba sarfetmektedirler. Yeni girişimcilik üzerine destek veren kamu kuruluşlarının başında ise, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, KOSGEB ve TÜBİTAK gelmektedir. Bu kuruluşların destek, teşvik ve hibelerine anasayfamızda bulunan arama motorundan ulaşabilirsiniz.

Girişimcilikte, iş fikri nedir?
“İş fikri”ni, ticarileştirebileceğiniz faaliyetler bütünün temelini oluşturan fikir olarak tanımlayabiliriz. Girişimcilik fikirleri, iş fikirlerinden ortaya çıkmaktadır.
girişimcilik fikirleri

Girişimcilik eğitimlerine nasıl katılabilirim?
Türkiye’de lise ve üniversitelerde bulunan girişimcilik eğitimlerinin yanısıra, kamu kurumlarının ve STK’lar tarafından düzenlenen eğitimler de bulunmaktadır. Özellikle KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi en yaygın eğitimdir. KOSGEB’in geliştirdiği girişimcilik modülü sayesinde kapsamlı bir eğitim verilmektedir. Yine KOSGEB’in hazırladığı ders notları sayesinde ise girişimciler oldukça iyi bir eğitim almakta; iş fikrini, iş planına dönüştürmek için gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır . Eğitim süresince öğrenciler iş planı konusunda dersler almaktadır. Eğitimin sonunda ise girişimcilik sertifikası (girişimcilik belgesi) verilerek eğitime katılanlar mezun olmaktadırlar.
Diğer taraftan piyasada bir çok girişimcilik kitabı bulunmaktadır. Kısa bir zaman içerisinde de dtajans tarafından bir girişimcilik kitabı yayınlanacaktır.

Girişimcilere verilen destekler nelerdir?
Yukarıda da bahsettiğimiz üzere, girişimcilik üzerine çalışan kamu kurum ve kuruluşları arasında girişimcilere nakdi ve ayni destek verenler bulunmaktadır. Bunlar, yeni girişimci desteği, girişimcilik destek programı, kosgen girişimcilik destek programı ve girişimcilik kredisi olarak adlandırılmaktadır.

Başlık: Girişimcilik Nedir? Girişimcilik Destekleri Nelerdir?
Yazar: dtAjans
Tarih:
özet: Girişimcilik hakkında bilgiler
Açıklama: Girişimcilik, iş fikri ve eğitimleri hakkında bilgi veren dtajans sayfası.
dtAjans oyu: 5

Yeni yorum ekle

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
CAPTCHA
Bu soru sizin gerçek kişi mi yoksa robot mu olduğunuzu test etmektedir.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sektörlere Göre Destek - Hibeler