You are here

İstihdam ve Teşvik Paketi Açıklandı

"İstihdam, Sanayi Yatırımı ve Üretimi Destekleme Paketi", düzenlenen basın toplantısıyla tanıtıldı. Yeni paket ile, sanayi firmalarına ek teşvikler verilmesi, yeni vergi muafiyetleri sağlanması, işsizlerin meslek edindirme kurslarıyla niteliğinin artırılması, Ar-Ge ve tasarım faaliyetlerine destek verilmesi gibi birçok avantaj getiriliyor.

Açıklanan pakette yer alan başlıklar sırasıyla:

- İŞKUR tarafından firmalar bünyesinde uygulanan staj programları olan İEP (İşbaşı Eğitim Programları) süresince kursiyerlere asgari ücret verilecek, 6 ay sürecek kurslardan başarılı olanları istihdam eden firmalar
- İmalat sektöründe 3,5 yıl, diğer sektörlerde ise 30 ay boyunca SGK işveren primi desteğinden faydalanacak.

- Toplum Yararına Çalışma Programları (TYÇP) ile 2014 yılında geçici süreli olmak üzere 120 bin yeni istihdam sağlanacak.

- İleri teknoloji yatırımları, yapıldığı ilden bağımsız olmak üzere, Bölgesel Teşvik Sistemi kapsamında 5. bölge desteklerinden faydalanacak. Örneğin 1. bölge kapsamında yer alan İzmir'de yapılan bir ileri teknoloji yatırımı için, yatırımı yapan firmalar 5. bölge teşviklerinden faydalanabilecek.

- 31 Aralık 2015'e kadar başlanılan yatırımlara daha yüksek oran ve sürelerle destek verilecek. 2014 sonunda uygulaması biten vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği, bu süreçte başlanacak yatırımlar için devam edecek.

- KOBİ'lerin finansmana erişiminin arttırılması amacıyla, iş makinesi vb. taşınmazların teminat olarak kullanılması kolaylaştırılacak.

- Tasarım merkezleri, Ar&Ge merkezleri gibi desteklenecek. Tasarım merkezi olan firmalar, önemli teşviklerden faydalanabilecek.

- Yatırım mallarının ve ara malların vadeli ithalatında Kaynak Kredisi Destekleme Fonu (KKDF) oranı % 6'dan sıfıra indirilecek.

- TÜBİTAK tarafından başta enerji, ulaştırma ve sağlık olmak üzere imalat sanayide hazırlanan projeler, Türkiye Kalkınma Bankası vasıtasıyla desteklenecek.

- 2014 sonunda uygulaması biten vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği, 31 Aralık 2015'e kadar başlanılan yatırımlar için devam edecek.

Yeni yorum ekle

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.
CAPTCHA
Bu soru sizin gerçek kişi mi yoksa robot mu olduğunuzu test etmektedir.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

Sektörlere Göre Destek - Hibeler