You are here

Girişimcilik Destek Programı

Destek Üst Limiti: 
100.000 TL - 30.000 TL'si hibe, 70.000 TL kredi
Destek Alt Limiti: 
0 TL
Destek Oranı: 
1. ve 2. Bölge için: %60 (Kadınlar ve özürlüler için %70), 3., 4., 5. ve 6. Bölge için: %70 (Kadınlar ve özürlüler için %80)

KOSGEB Girişimcilik
Bu destek ile, ekonomik kalkınma ve istihdam sorunlarının çözümünün temel faktörü olan girişimciliğin desteklenmesi ve yaygınlaştırılması, girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılması, yerel dinamiklere dayalı girişimciliğin desteklenmesi amaçlanmaktadır.

Girişimcilik Destek Programı, girişimciler için iki alt programdan oluşur:
- Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi
- Yeni Girişimci Desteği

Girişimcilerin bu destekten yararlanabilmesi için için, "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi" başarıyla tamamlanmalı ve eğitim sonunda hazırlayacağınız iş planının kabul edilmesi gerekmektedir.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi nedir?

Girişimci olmak isteyen adaylara, girişimcilik, iş planı hazırlama vb. konuları kapsayan minimum 70 saatlik teorik ve pratik eğitim verilmektedir. 24 saati atölye çalışması yani pratik eğitimden oluşmaktadır.

"Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri", KOSGEB veya diğer kurum ve kuruluşlar (İŞKUR, meslek kuruluşları) tarafından düzenlenebilir.

Katılımcılardan ücret alınmamaktadır.

Eğitimlerden başarılı olup, sertifika almaya hak kazanan girişimci adayları, "Yeni Girişimci Desteğine" başvurabilmektedir.

Yeni Girişimci Desteği

Uygulamalı girişimcilik eğitimini tamamlayan ve projesi (iş planı) kabul edilerek işini kuran girişimciler aşağıdaki tabloda verilen desteklerden yararlanabilecektir.

ÖNEMLİ KONULAR:
- Girişimci adayı, KOSGEB web sayfasında tarihleri belirtilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni tamamlamalıdır.
- Eğitimi tamamlayıp, sertifika almaya hak kazanan girişimci adayı, iş planı oluşturmalı, bu doğrultuda proje önerisi hazırlamalıdır.

- İş planında, sizin ve ortaklarınızın kişisel bilgilerinin yanı sıra işletmenizin faaliyet konusu, iş kurma süreciniz, iş fikriniz ve seçme nedeniniz, işletmenizin hukuki statüsü, işletmenin vizyonu ve misyonu, kısa orta ve uzun vadeli hedefleri, işletmenizin bulunduğu pazarın büyüklüğü, hedeflenen pazar payı, pazar profili, rakiplerin analizi, pazarlama ve satış hedefleri, SWOT analizi, risk analizi, ürün hizmet tanımı, yer seçimi, müşteriye ulaşım kanallarınız, pazarlama stratejileriniz, yönetim planı (organizasyon şeması), finansal planlar ve bunları gerçekleştirmek için ne kadar desteğe ihtiyaç duyduğunuz bilgiler içermelidir.

- Projeniz kabul edildikten sonra 30.000 TL'si geri ödemesiz, 70.000 TL'si geri ödemeli (kredi) olmak üzere toplam 100.000 TL'lik destek sağlanacaktır.
- Destekler, masraflar yapıldıktan sonra faturalar KOSGEB'e gönderilip uygun görüldükten sonra tahsis edilecektir.
- Harcamaların tamamı değil, belirli bir oranı girişimciye ödenecektir. Örneğin İstanbul'da firma kurmak isteyen erkek girişimci adayı 50.000 TL'lik ilk harcamanın %60'ını yani 30.000 TL'sini destek olarak alacaktır.

DESTEK UNSURU
 
ÜST LİMİT (TL)
DESTEK ORANI (%) (1. ve 2 . Bölge)
DESTEK ORANI (%) (3., 4., 5., 6. Bölge)
İşletme Kuruluş Desteği
Geri ödemesiz
3.000
 
 
60
(Kadın, Engelli, Gazi ve birinci dereceden şehit yakını girişimci:60)
 
 
70
(Kadın, Engelli, Gazi ve birinci dereceden şehit yakını girişimci:70)
 
Kuruluş Dönemi Makine, Teçhizat ve Ofis Donanım Desteği
Geri ödemesiz
15.000
İşletme Giderleri Desteği
Geri ödemesiz
12.000
Sabit Yatırım Desteği
Geri Ödemeli
70.000

Yorumlar

yeni işyeri kurmak istiyorum bunun için 150 bin TL ye ihtiyaçım var kosgeb bunu karşılar mı?

yemek fabrikası kurmak istiyorum bunun için 200 bin tl ihtiyacım var kosgep karşılarcmı*

Merhaba, KOSGEB Girişimcilik Desteği kapsamında en fazla 100.000 TL destek verilmektedir. Bunun 30.000'i karşılıksız yani hibe, 70.000 TL'si geri ödemeli sıfır faizli kredi şeklinde tahsis edilmektedir. Bu programdan yararlanabilmek için Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alınmalı ve iş planı hazırlanmalıdır.

Sınır 100.000 TL diye biliyorum, ayrıca hangi sektörde faaliyet göstereceğinide belirtmen lazım. Çünkü desteklenen sektörlerin bir listesi var eğer yapacağın iş bu sektörün dışında ise olmayabilir.

Merhaba,
Yukarıda belirtilen desteği alabilmeniz için öncelikle KOSGEB işbirliğinde verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni başarıyla tamamlamanız gerekmektedir.

Daha sonra iş fikrinizi, iş planı haline getirip söz konusu desteğe başvuru yapabilirsiniz.

Bu destek kapsamında destek alabileceğiniz maksimum tutar 100.000 TL'dir.

150.000 TL'lik destek için KOSGEB'in diğer desteklerini inceleyebilirsiniz.

http://www.dtajans.com/kosgeb

merhaba daha önce yani 2012 yılına ait giricim belgem ve bana ait mobilya atölyem var ama eksiklerimi gidermek için 100,000tl ihtiyacım var KOSGEP Hibesinden faydalanabilirmiyim

Merhaba, "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"nden başarılı olduysanız, KOSGEB tarafından verilen sertifikaya sahipsiniz demektir. Eğer desteği mobilya atölyeniz için alacaksanız, söz konusu şirketin en fazla 1 yıl önce kurulmuş olması gerekmektedir. 1 yıldan daha önceden kurulan şirketler için destek alınamamaktadır.

kosgebe kredi için başvurdum uygulamalı girişimci eğitimine gitmem gerektiğini söyleiler işkura müracatettim bukursun bir ay yada daha sonra olacağını söylediler ben işyeri açılışı ve buesnada kurs başladığında kusu başarıyla tamamlarsam.. masrafları faturalandırsam krediden faydalabilirmiyim

KOSGEB, çeşitli kurum/kuruluşlar işbirliğinde bu eğitimleri düzenlemektedir. Bu eğitimleri sadece İŞKUR değil, belediyeler, Ticaret ve Sanayi Odaları, sivil toplum örgütleri vb. kurum/kuruluşlar da düzenlemektedir. Şirketi daha önceden kurup, eğitim alındıktan sonra masrafları faturalandırabilirsiniz. Ancak KOSGEB'e başvuru yapacağınız iş planının çok iyi hazırlanmış olması gerekmektedir, KOSGEB'den destek alacağınızın bir garantisi bulunmamaktadır.

çiftçilik belgemizle bölgemizde proje çalışmalarını gerçekleştirmek için işletme ye kurmaya ihtiyacımız var kendi arazilerimizin üzerinde (SUSUZ)yetiştirdiğimiz elmaları pazarlamak ve yurt dışı pazarı kurmak istiyoruz yardımlarınıza ihtiyacımız var yüzyüze görüştüğümüz kişi ve kuruluşlar yardımcı olmuyorlar

Bunun için Girişimcilik Destek programı size yardımcı olabilir. Öncelikle KOSGEB işbirliğinde verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni başarıyla tamamlamanız ve burada belirttiğiniz hususları iş planı haline getirmeniz gerekmektedir.

Projeniz kabul edilirse 30 bin TL'si hibe, 70.000 TL'si kredi olmak üzere toplam 100 bin TL destek sağlanacaktır.

nakliye şirketim var 1yıl oldu 70.000tl ye ihtiyacım var eğitimden gecersem ödemeyi ölabilirmiyim

kendıme ıs yerı acmak ıstıyorum ogrencıyım ve bu hıbe kredılerınden nasıl yararlanabılırım 100 bın tl cıvarı lazım

Öncelikle KOSGEB tarafından verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ne katılmalı ve başarılı olmanız gerekmektedir. Daha sonra kafanızdaki iş fikrini iş planı şeklinde KOSGEB'e sunmanız gerekmektedir. İş planı uygun bulunursa 30 bin TL hibe, 70 bin TL kredi desteğinden faydalanabilirsiniz.

merhaba ben mehmet ali ekerler daha önce perde dükanı 2004 te açmıştım 2008 kapadım şu anda adıma herhangi bir şey yok yeniden perde dikmek ve parakende satmak için dükan açmak istiyorum kosgebin bu hibesinde faydalanmam süzkonusu olabilirmi saygılar 05368444408 iletişim numaram

Mehmet Ali Bey merhaba, Girişimcilik Destek Programından faydalanabilirsiniz; ancak bu programdan faydalanabilmek için öncelikle KOSGEB tarafından verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni başarıyla tamamlamanız gerekmektedir. İlinizde verilen/verilecek eğitimler için http://kosgeb.gov.tr/Pages/UI/Duyurular.aspx?ref=22 adresini ziyaret ediniz.

merhabalar, ben 2011 de girişimcilik eğitimini tamamlayıp,sertifamı almış bulunmaktayım.Sanatçı belgesine sahip biri olarak atölye açmak istiyorum.Vergi mevzuatında sanatsal işlerimi yapmak için herhangi bir vergilendirme gerekmediğini duymuştum.Atölye açmak istesem kuruluş için vergi levhası veya diğer mevzuatlar konusunda nasıl bir yol izlemeliyim.sertifadan ve desteklerden yararlanma süresi 2 diye biliyorum.değişiklik oldu mu? bu süre iş planı onaylanma süresi midir? yoksa kuruluşu açma süresi mi dir? bilgilendirirseniz sevinirim.. iyi çalışmalar, şimdiden teşekkürler..

Merhaba işletmenin bu destekten yararlanabilmesi için destek başvuru tarihinden önceki 2 (iki) yıl içinde kurulmuş olması gerekmektedir. Siz mevcut durumda, iş planınız onaylandığı taktirde destekten faydalanabilirsiniz. Esnaf ve sanatkarlar, TESK'e bağlı odalara kayıt olmalı ve vergi levhası almalıdır. Konuya ilişkin olarak TESK'e bağlı odalardan bilgi alabilirsiniz.

Merhaba,Ben bir Girişimci Bayan olarak Balıkesir İli Akçay Beldesinde Gıda Sektörü üzerine yeni bir iş yeri kurmak istiyorum, KOSGEB'in 30.000._TL lık hibesinden nasıl ve hangi koşullarda yararlanabilirim.

Bunun için Girişimcilik Destek programı size yardımcı olabilir. Öncelikle KOSGEB işbirliğinde verilen "Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi"ni başarıyla tamamlamanız ve iş fikrinizi iş planı haline getirmeniz gerekmektedir.

Projeniz kabul edilirse 30 bin TL'si hibe, 70.000 TL'si kredi olmak üzere toplam 100 bin TL destek sağlanacaktır.

ENGELLİ GİRİŞİMCİLER İÇİN "KOSGEB" KOSGEB İLE İLGİLİ BİRÇOK YAZI OKUDUM AMA ENGELLİLERE YÖNELİK BİR DURUMA RASTLAMADIM.BU HUSUTA BİLGİ VERİRSENİZ MEMNUN OLURUM.BEN ENGELLİ BİR VATANDAŞIM. DAHA ÖNCE BİR İŞ TECRÜBEM OLMADI. BİR İŞYERİ AÇMAK İÇİN "UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ" SERTİFİKASI ALDIKTAN SONRA KOSGEB HİBE KREDİSİNE BAŞVURU YAPABİLİR MİYİM? KREDİ ŞARTLARINDA İŞYERİNİN HANGİ SEKTÖRLERDEN OLACAĞI HAKKINDA BİR SINIRLAMA SÖZ KONUSU MUDUR? BUNUN İÇİN TAM OLARAK NASIL BİR YOL İZLEMEM GEREKİYOR?

Merhaba, engelli girişimci adaylarımız da KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri'ne katılabilir ve iş planını KOSGEB'e sunabilir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörler için http://www.kosgeb.gov.tr/Pages/UI/b.aspx?ref=16 adresini ziyaret edebilirsiniz. Öncelikle eğitimden başarılı olmanız gerekmektedir.

ben bir bayan olarak 10 yılı aşkındır esnaflık yapmaktayım ve vergi mükellefiyim,esnaf odasına kayıt olmadım,kosgebe bizzat başvuruda bulunmak için gittim internetten giriş formu doldurup müraacaat etmem istendi.benim esnaf odasına kayıt yaptırmadan bu desteklerden faydalanabilme imkanım yokmudur?yada ne yapmam gereklidir...saygılarımla

Merhaba, öncelikle Türkiye'de firma olarak faaliyet gösterilebilmesi için Esnaf ve Sanatkarlar Odası'nda veya Ticaret ve Sanayi Odası'na kayıt olmanız gerekmektedir. Kayıt olmadığınız taktirde firmanız kayıt dışı kalacak ve devletin sunduğu hibe, teşvik, kredi ve çeşitli yardımlardan faydalanamayacaksınız.

Yeni yorum ekle

Sektörlere Göre Destek - Hibeler